Безплатни терапии при логопед
1/17/2024
Технологичните иновации, внедрени в практиката на Центъра за ранна интервенция и рехабилитация към Дома за медико-социални грижи за деца – Варна (ДМСГД – Варна), бяха представени от ръководителя на Центъра д-р Нели Николова. Това стана по време на нарочна среща с екипа Центъра за специална образователна подкрепа – Варна, по покана на неговия директор Светлана Иванова.
Част от иновативните технологии, използвани от специалистите в ДМСГД – Варна, са стаята за виртуална реалност „Нирвана“, роботът за обучение в ходене „Локохелп“, ЕЕГ – Фийдбек и Мини борд Биофийдбек. Всички те подпомагат развитието на децата, стремежът към самостоятелност, както и социализацията, обучението и приобщаването им в образователната среда.
„Нирвана“ е уникална система за 3D реалност, съчетаваща двигателна и когнитивна невро-рехабилитация. Рехабилитаторът има възможност да подбере подходящите игри и нивото на сложност спрямо потребностите на всяко дете индивидуално и да работи за преодоляване наличните дефицити едновременно в много сфери – двигателна, когнитивна, обучителна (внимание, концентрация, емоционална и поведенческа сфера). Рехабилитират се едновременно всички области на тялото – глава, врат, горни крайници, торс, долни крайници, обясни д-р Николова. С този апарат, добави тя, се скъси времето за адаптация и създаване на доверена връзка между дете-рехабилитатор. Самото дете става двигател в своя рехабилитационен процес и ко-терапевт на своите проблеми и дефицити, съвместно с рехабилитатора.
Виртуалната система е препоръчителна за деца с нарушения в централна и периферна нервна система, различни видове ДЦП, родово-травматична увреда на раменния сплит, невро-мускулни заболявания, състояния след инсулт, след възпалителни заболявания на мозъка, вродени и генетични заболявания, състояния след ортопедични и невро-хирургични интервенции и травми.
Роботът за асистирано ходене – Локохелп, е високотехнологичен уред, обучаващ мозъка в правилно движение на долните крайници за прохождане, походка – размер и дължина на крачката, постурален контрол на главата и тялото до автоматизиране на тези движения. С този уред, разказа д-р Николова, поддържаме и развиваме движенията в ставите, работим върху спастичната или хипотоничната мускулатура. Уредът дава възможност за индивидуална програма, скорост и натоварване спрямо възможностите на децата. Те са щастливи, че ходят сами, а при по-голяма скорост „бягат“. С този робот, стимулирайки детето, работим върху автономията му, мотивирайки го, че може само да постигне всичко, уточни медикът.
За апарата ЕЕГ – Фийдбекът, д-р Николова разясни, че е базиран на научно- доказан метод, подаващ информация как работи мозъка. Чрез видеоигра, посредством електроди на главата, може да се управлява и тренира мозъчната активност. Технологията е подходяща за деца с дефицит на вниманието, церебрална парализа, специфични обучителни затруднения – диспраксия, дислексия, дисграфия, дискалкулия, липса на мотивация за учене, проблеми с психомоториката, общуването, състояния след мозъчна травма и др. Уредът е безвреден и няма отрицателни ефекти. Целта на работата с него е детето да използва по-голяма част от мозъка.
MiniBoard – Биофийдбек е система за тренинг на концентрацията на вниманието, зрително-моторна, бимануална и невро-мускулна координация с интерактивни компютърни игри, управлявани от балансиращите движения на трениращия върху / с балансова плоскост. Mini Board e подходящ продукт за развиване на равновесието, за деца със специални потребности, дефицит на внимание, проблеми в сензорната интеграция, вестибуларния апарат, грубата моторика, пространствената ориентация, схемата на тялото, невро-мускулната координация и неврологични нарушения, каза още завеждащият лекар на Центъра за ранна интервенция и рехабилитация в ДМСГД - Варна.
1/17/2024
6/19/2023
3/27/2023
7/26/2022
6/14/2022